Костените се варат,  лупат и се миксираат.
Маргаринот се мати со шеќерот во прав и се додава кон пирето од костени.
Урмите се мелат или миксираат во блендер и се додаваат кон костените. На крај се топи чоколадата и се замесува убава компактна смеса која има преубав вкус.
По желба се формираат различни облици кои може да се декорираат по вкус. Кај мене се премачкани со топена чоколада и над неа карамел од растопен шеќер без други додатоци.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално