Едноставна и вкусна салата.

1. Измиените компири ги ставаме да се варат. Откако се варени се тргаат на страна да оладат. Се лупат и се сечат на парчиња во еден сад.

2. Сланината, исечена на мали парчиња, се става на тава да се запржи додека да порумени. И таа треба да е оладена, па се додава кон компирите.

3. Празот исчистен и измиен се сече на тркалца. Маслинките се сечат на мали парчиња. Празот и маслинките се додаваат кон компирите.

4. Во еден мал сад се додаваат сите состојки за преливот- сенф, сол, маслиново масло и јаболков оцет, се заедно се меша со лажица и со ова ја преливаме салатата.

На здравје,

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови