1. Компирите ги лупиме и ги сецкаме на 4 дела, потоа ги вариме во посолена вода.
2. Водата од сварените компири ја фрламе.
3. После ги пржиме во врело масло од сите страни додека не се заруменат.
4. Во чинија за сервирање ги ставаме потпржените компири и ги наросуваме со претходно ситно исецканиот млад кромид.

Компирите се послужуваат додека се топли.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани