Подготовка:

1. Лимонот го цедиме и го додаваме во сад, на оган, со ментата и шеќерот. Го острануваме од оган кога сокот ќе зоврие. Го оставме да се олади.
2. Овошјето го миеме, бананата ја лупиме и сечeме на кругчиња, а праските на кришки. Го редиме во чинијата. Оладениот сок го цедиме од ментата и со него го преливаме овошјето.
Овошната салата послужете ја со матена слатка павлака и чипс од чоколадо.
На здравје.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани