Се двојат жолчките од белките и кон жолчките се додава шеќерот. Се мати убаво и се додаваат млекото, зејтинот, пецивото и брашното. Се меша целата смеса и се сипе во плех на хартија да се пече.

Шам
Водата се налева врз шеќерот и се става да зоврие. Доволно е да врие само 2 минути.
Белките се матат убаво во цврст снег. Полека од врелиот шербет се додава кон изматените белки и се мати со поголема брзина се додека се потроши целиот шербет.
Се добива цврст шам кој се нанесува врз оладениот колач. Одозгора може да се изренда чоколада а и не мора.
Едноставно,брзо и интересно колаче.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани