Бисквит тесто:

1. Во сад измешајте брашно, пециво и какао. Додадете шеќер, газирана вода и масло. Измешајте убаво со жица за матење.

2. Истурете ја смесата во округол калап (26см), премачкан со масло и набрашнет. Печете на 180 степени, 15 минути.

Какао крема:

1. Измешајте скроб, какао и шеќер со малку млеко.

2. Остатокот од млеко малку загрејте го па додадете ја растворената смеса од густин, шеќер и какао. Мешајте со жица додека кремата се згусти. Оставете да се олади па додадете рум екстракт.

Овошен дел:

1. Во мал, нелеплив сад на оган ставете замрзнато шумско овошје и шеќер. Мешајте на тивко додека се згусне.

2. Во чинија за сервирање ставете го бисквит тестото и премачкајте со овошниот дел(сеуште топол). Кремата ставете ја во шприц и нанесете ја врз овошниот дел.

Украсете по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани