Путерот растопете го. Урдата и шеќерот матете ги со миксер, па откако ќе се растопи шеќерот, поченете да ги додавате јајцата едно по едно, при што секое ќе го миксирате околу половина минута до додавањето на другото.

Потоа додадете ја ренданата кора и сокот од портокалот, растопениот путер, узото и ванилиниот шеќер. На крај додадете ги брашното и пецивото. Со лажица или шпатула вмешајте ги брусницата и помелото исецкано на помали коцкички.

Ставете во намастен и побрашнет калап за куглоф или пак во помали силиконски калапчиња и печете околу 45 мин на 180С.

Изладен можи да го прелиете со чоколадна глазура или да го посипите со шеќер во прав

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови