1. Јајцата ги матиме со шеќерот. Ги додаваме брашното, маслото, водата и пецивото. Мешаме со лажица.
2. Во смесата ги додаваме оревите и сувото овошје.
3. Смесата ја ставаме во калап во форма на срце претходно премачкан со маргарин.
4. Колачот го печиме на 180 степени.
5. Чоколадото го топиме заедно со маслото. Тортата ја премачкуваме со него. Декорираме со сецкани ореви

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани