Секогаш кога ќе успеам да набавам рогач, го подговувам овој ароматичен колач.

Во длабок тањир се меша брашното, рогачот и прашокот за пециво.
Рерната се вклучува на 175-200 степени, да се загрева додека се подготвува смесата.
Во поголем сад за матење се матат прво белките. Се додава шеќерот, потоа жолчките и постепено маслото, минералната вода, а потоа и сувите состојки. На крајот се додаваат ренданите јаболка.
Смесата се пече во плех(пр.25х35см.) на хартија за печење околу 35-45 минути.
Откако ќе се испече, додека е топол, колачот се премачкува со мармалад од кајсии и се посипува со рендано чоколадо.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани