1.Во сад се става маслото, водата, пецивото и брашното и се замесува глатко тесто.
2. Тестото се дели на 4 дела.
3. Секој дел се сучи во кора која се премачкува со 2 лажици мармалад, 4 лажици мелени ореви, кора од лимон и 1 ванила. Сето ова се замотува во ролат кој се сечи на парчиња. Така се прават и од останатите теста уште 3 ролати.
4. Се печат во загреана рерна на 200степени-30мин.
5. Кога ќе оладат се попаруваат со шербет и стојат цела вечер. Наредниот ден ги валкаме, обилно, во мелен орев.

Пријатно!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани