Од сите состојки се замесува тесто, завиткано во најлонска фолија се става во фрижидер 1-2 часа.
Се прават форми на малку набрашнета подлога.
Се печат на 180 околу 12 мин., во претходно загреана рерна.

За глазурата чоколадото со маслото се топат над пареа.

Се украсуваат печените колачиња.

Уживајте!
п.с.На дел од колачињата- цветчињата, може да ставите кршени тврди бомбони, јас ставив Бронхи и не ми беа успешни, не се направи убаво стакленце, бидејки тие имаат малку некаков полнеж, значи треба чисто тврди бомбони...

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани