1 кг брашно
3 фин масло
3 јајца
1 шоља јогурт
1 лајце сол
1 квасец подзидан
со малку млеко
Со млеко и се меси тестото се остава да кисне и поново се премесува
и се виткаа како геврек во средината се полант со сирење и белка месани заедно а одозгора ги мацкаме со золцка .
Пред пецење се става по малкѕ маргарин одозгора на секоја кифлицка и малку кими се пецат

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови