Локумот и шеќерот во прав се замесуваат и се сука кора со која се обложува калап за тоблероне.
Белата чоколада се топи и се соединува со останатите состојки, па смесата се истура во калапот. Се израмнува и се остава да се излади.

Изладениот колач се вади од калапот и се сече на парчиња. Многу декоративен, а и вкусен.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани