Добро сварените полжавчиња се цедат од водата, се пржат на плитка мрснотија со сол.
Се додава брашно, се пржи убаво. Покриено со капак, внимавајте многу прскаат.
Кога се пржени, се додава пипер буковска, убаво се промешува.
Се додава свежо нане, неколку гранчиња...
Можи и така да се јадат.
А, ние ги сакаме во сос - каша.
Му додавам вода, за да ја добиеме саканата густина на кашата. Да прокрчкаат, зачинувам со мешан сув зеленчук.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани