Овој рецепт е без глутен... Верувам ќе му се најде некому... Вкусно е!

Подготовка

1. Водата, зачините и урдата ги соединуваме и ги ставаме да почнат да вријат.

2. Откако ќе почнат да вријат го додаваме меленото просо.

3. Околу 5 до 10 минути на средна температура со постојано мешање го вариме просото.

4. Сервираме со урда и пржена сланина.

Забелешка
Просото го мелам во Нутрибулет, а инаку мислам дека се продава и мелено, или пак може да ви го сомелат во продавниците за здрава храна...

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани