Подготовка:

1. Најпрво се топи на тивко маргаринот и млекото, заедно со шеќерот.
2. Во него се додаваат кршените бисквити, сечканото желе, оревите и сувото грозје.
3. Убаво се мешаат и се става во долг калап со фолија. Tреба да стои 2 саати и потоа се вади од калапот и се става глазура од чоколадо или шлаг.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани