Многу вкусни ....

Подготовка
1. Шеќерот заедно со јајцата ги промешуваме и ги ставаме на средна температура на рингла. Овде ги ставаме и карамелите да се стопат со постојано мешање.
2. Откако ќе се изедначи смесата го ставаме путерот да се стопи.
3. Потоа ги додаваме мелените бисквити и бадемите.
4. Смесата ја формираме по желба. Може цела да ја истурите и измазните на најлонска фолија, па да сечете парчиња по желба откако ќе се стегне. А можете исто така да формирате бомбици или форми по желба, ама малку да се подизлади.

Забелешка
Јас користам кафеав шеќер, од него се добива малку поинаков и поспецифичен вкус на колачињава.
Украсувате по желба, јас немав веќе бадеми па си ги украсив со ореви.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани