Испечати

Карамел коцки со бисквити и бадеми

Карамел коцки со бисквити и бадеми

Состојки

  • 150 гр кафеав шеќер
  • 2 јајца
  • 75 гр млечни карамели
  • 175 гр путер
  • 175 гр бисквити
  • 100 гр мелени бадеми

Подготовка

Подготовка
Шеќерот заедно со јајцата ги промешуваме и ги ставаме на средна температура на рингла. Овде ги ставаме и карамелите да се стопат со постојано мешање. Откако ќе се изедначи смесата го ставаме путерот да се стопи. По тоа ги додаваме мелените бисквити и бадемите. Смесата ја формираме по желба. Може цела да ја истурите и измазните на најлонска фолија, па да сечете парчиња по желба откако ќе се стегне. А можете исто така да формирате бомбици или форми по желба, ама малку да се подизлади.