Портокалите исцедете ги. Сокот измешајте го со веќе подготвениот чај, додадете и румот. Семето од кардамом изгмечете го со толчник. Изгребете го средишниот дел од ванилата и додадете заедно со другите зачини во пунчот. Загрејте ја течноста до момент пред да започне со вриење и послужете врело со парче портокал. Засладете по желба.