Освежителна пролетна салата која е често спремана во нашиот дом.

Семките и сончогледот ги пржиме на тивок оган, без масло, сосема кратко време, колку да почнат да испуштаат мирис. Зелката ситно ја сечкаме, краставицата и ротквицата ги сечкаме на кругови или полукругови. Цветот од брокула го сечкаме на помали цветчиња. Мешаме се заедно и зачинуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани