Откако го пробав овој рецепт, класичните палачинки станаа минато за мене. Здрава варијанта, превкусна, јадете без чувство на вина. Комбинација со боровинки, капинки, ореви и сируп од урми. Да го довршам пишувањето на рецептов, ќе станам ќе си направам една порција. Потребните состојки одговараат на количината како на фотката.

Подготовка:

1. Сите состојки се ставаат во блендер, користев нутри булет. Ако смесата е прегуста, се додава млеко или вода по желба. Треба да добиете смеса со нормална густина како за палачинки.
2. Потоа печењето е нормално како за обични мини палачинки. На намастено тавче се истура од смесата 4 пати, за да печете 4 палачинки истовремено. На секоја тура, тавчето се намастува.
3. Палачинките се редат во поголема чинија и одозгора се реди овошјето, па се истура сирупот па се додаваат оревите.
На здравје.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови