Покрај многу верзии на солен колач, јас ви го презентирам овој колач од мојот тефтер кој го нареков жолт бидејќи со селските јајца со кој го правев, бев воодушевена од жолтата боја која само во живо можеше да се види. Брз декоративен колач за секоја пригода, а јас сега го правев за Велигден.

~ Подготовката е едноставна ~
Јајцата се матат со миксер и постепено се додаваат сите состојки (објаснети погоре). Смесата се истура во намастен правоаголен плех (јас ја користев Ростер тавата на Делимано која не треба да се намастува).
Се посолува со сусам, ленено семе и малку афион.
Се пече на 190-200 степени околу 25-30 минути зависно од рерната.
Се сече на коцки или по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани