Одлични енергетски житни плочки погодни за здрав почеток на денот.
Медот и маслото или путерот се топат на тивок оган.Сливите се сецкаат и се додаваат тостираниот сусам,мешавината од снегулки и јаткасти плодови.
Се додава стопениот мед и се убаво се меша.Се додаваат и неколку лажици свежо цеден сок.
Смесата се става во сад обложен со фолија и се формира како плочка.Се остава да се стегне и се сече на помали плочки па се послужува.
На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови