Подготовка:

1. Се сечка зеленчукот на ситно и се става целиот зеленчук во длабок сад.
2. Се става водата во тенџере и во него се реди солта и шеќерот. Се зоврива течноста. Потоа се исклучува ринглата и се додава оцетот. Додека е врело се потурува целиот зеленчук. Се меша зеленчукот и така стои 24 часа. Се додава биберот, конзервансот и винобранот.
3. Другиот ден се собира во чисти стерилни тегли. Салатата веднаш следниот ден може да се конзумира.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани