Вистинско уживање се палачинкиве, во ладно есенско попладне.
Ќе ве опијааат со својот прекрасен вкус, прекрасен мирис, со својата есенска убавина...
Пробајте ги

Прво јаболкото и дуњата ги чистиме од лушпите, семките, па ги сецкаме на мали коцки.
Ги ставаме во тава каде додаваме вода, цимет, мед, мармалад и може да се стави парченце путер, 20 гр.
Оставаме на тивко да се готват околу 15 минути, да испари течноста, но не смее да бидат преварени, да се добие пире.
Оставаме на страна да се лади полнењето.
Во сад ги соединуваме јацето, млекото, киселата вода, маслото, некое зрно сол.
Промешуваме убаво, па додаваме тиква и брашно.
Смесата убаво ја изедначуваме.
Можеби ќе ви треба плус, минус течност или брашно, минимално, се во зависност од водливоста на тиквата.
Тава загреваме на умерен оган.
Ставаме 1-2 капки масло и ги пржиме на стандарден начин.
Земаме една палачинка, двата краја ги внесуваме навнатре, ставаме 2 полни лажици есенски фил и заролуваме.
Ги редиме на тајнир, декорираме со растопено чоколадо.....ииииии веднаш консумираме

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани