Количините за оваа салата секако дека можете да ги прилагодите според вашите потреби.
Често консумирана кај нас дома како вистинска освежителна витаминска бомба.

Во една вангличка се ставаат ренданиот морков, ренданото цвекло,сецканиот магдонос, исечканата зелка, исечкани ротквици, зрна калинка.
Сето лесно се промешува.
Во еден мал сад на страна направете дресинг од сол, сусамово масло, балсамико оцет и ѓумбир во прав.
Нанесете го дресингот врз салатата. Лесно промешајте и сервирајте.
Добро оди и со парче сирење.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани