1. Се цеди едниот лимон и во него се става лажица чиа семе.
2. Во блендерот се става банана, јаболко и круша. Им се додава лимонот.
3. Овој дел од смутито го истураме во чаша оставајќи 1/3 празно.
4. Се цеди другиот лимон и во него се става лажица ленено семе.
5. Смрзнатото овошје се мие со топла вода и се става во блендерот
заедно со лимоновиот сок со ленено семе.
6. Со лажица се прави круг околу внатрешниот дел на чашата и се
наросува цимет.

Во делот со бананата може да се додадат 3-4 урми и јаткасти плодови.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови