1. Се матат јајцата заедно додавајки го шеќерот. Кога ќе побели смесата се додава млекото, маслото и брашното заедно со пецивото и ванилата.
Се печи на 175С= 30 до 40 мин

2. Се вари кремот додека се пече тестотот. Се варат 2 пудинга од ванила со 6 лажици шеќер во 1 литар млеко. Кога ќе се извади колачот со дршка од лажица се прават дупчиња во тестото погусто. Се истура врелиот пудинг и се остава да олади.

Глазура
200гр чоколадо и 100мл слатка павлака, растопени на тивко додека не се соединат. Се прелева колачт и се остава да се олади

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани