Во овие горештини гравот може и вака да го подготвите и да биде еднакво вкусен.
Гравот се налева со вода и се става да се свари заедно со пиперките. Се цеди гравот, а пиперките се лупат-се одстранува лушпата и се пасираат. Кромидот се сече на парчиња исто така и чајната и се мешаат во подлабок сад. Се посолува, се налева оцет и убаво се меша. Може да се користи и готов дресинг и се разбира секогаш зачините остануваат по ваш избор.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани