Авокадото ставете го во висок сад. Додадете го ситно сечканиот лук, сокот од лимон и маслиновото масло. Насолете и набиберете на вкус. Изблендирајте ја смесата да добиете мазен крем. На крај додадете го ситно сечканиот кромид, измешајте убаво.
Напомена
Јас ставив нешто повеќе сок од половина лимон, но тоа е по вкус. Може и да додадете зачини по желба.