Уште еден начин за домашно кондензирано млеко. Се прави буквално за неполни 5минути.
Се ставаат шеќерот и млекото во прав во блендерот и се додава врелата вода. Се блендира 5-6 минути. На крај се додава 1 лажица путер, но и не мора. Се чува во стаклена тегличка во фрижидер. Од оваа доза излегува 350-400мл кондензирано млеко.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови