1. Во тенџере на оган се става вода, 2 лажички сол и 2 лажици масло. Откако водата ќе зоврие внатре се ставаат јуфките.

2. Црвените пиперки се чистат од семките и ситно се сецкаат па и тие се додаваат во тенџерето со јуфките.

3. Кога јуфките се варени се полеваат со крем или течна павлака за солени јадења, се зачинуваат со куркума и босилек, убаво се промешуваат и се тргаат од оган.

* Кога подготвувам поголема количина на јуфки ги варам во широко тенџере за да се убаво распоредени и да не се залепат во текот на варењето и со метална лажица одвреме-навреме поминувам од краевите на тенџерето кон средината.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани