Вкусни и сочни плескавици, со едноставна и брза подготовка, идеални за брз и превкусен ручек.

Подготовка:

1. Во длабок сад ги ставаме наведените состојки, од кои киселата вода ја додаваме на крај. Ја замесуваме смесата, садот го покриваме со стреч фолија и го оставаме во фрижидер барем 2 часа.
2. Потоа смесата ја делиме на 6 дела, за 6 плескавици. Формираните плескавици ги пржиме во грил тава или пак ги печеме на скара. Ги послужуваме веднаш.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани