Зошто да купувате чоколаден прелив од продавница, кога можете да си направите домашен за 5мин, а е повкусен од купениот. 
Се стават во тенџере водата и шеќерот, се додава пресеаното какао, медот и солта. Се меша убаво да се добие мазна смеса. Мешајки постојано треба да врие 1-2 минути. Се трга настрана и се додава ванила екстракт.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови