Ете решив да го споделам овој прекрасен рецепт за природен свеж зачин.
Се употребува наместо сув зачин.
Едноставен за спремање, а рокот е 1 год. Излегуваат од овие состојки 2 тегли од 850гр.И
Секогаш ќе имате готов зачин за супа,манџи, сосови...
Сите овие состојки се сецкаат во сецко. Ако немате сецко може да се исечка на ситни парчиња.
На крајот се додава крупната со и стои 24 часа. Потоа се собира во тегла и се чува на суво место. Јас ги чувам во фрижидер. Од ова во супа се става по 1 полна лажица.
Пријатно!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани