Многу вкусен кашкавал направен во домашни услови, нема да му одолеете!

ПодготовкаЧ

1. Млекото ставете го да зоврие. Додека го чекате млекото во една чинија скршите јајца, додајте павлака и промешајте.
2. Истурете ја смесата во зовриеното млеко и мешајте околу 10 минути. Посолете по вкус.
3. Добиената смеса исцедете ја во газа, ставете нешто тешко и чекајте да се излади. Може да ја ставите во некој калап, во некоја форма. Изладениот кашкавал ставете го во фрижидер да излади. Сечете на парчиња и уживајте!
Од останата сурутка може да замесите соленки.

*ЗабелешкаЧ По желба во млекото може и да ставете зачини,како магдонос,копар и слично!
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани