Подготовка:

1.Доматите се печат во рерна, се лупат и можe, по малку, да се згмечат со алатка за пире.
2.Се ставаат да се варат со сите наведени состојки, освен морковите и пиперките. Тие се додаваат при крајот. Пиперките, претходно се подпекуваат по малку.
3. Се вари околу 45мин.-1 час на силен оган, т.е. до саканата густина.
4. Се собира жешко, во жешки стерилни тегли.

Многу е вкусно.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани