Испечати

Доматен сос

Доматен сос

Состојки

  • 7 кг. црвени домати
  • 5 дл. масло
  • 1 дл. винска киселина
  • 3-4 ловорови ливчиња
  • по вкус сол
  • пола кафен финџал шеќер
  • 1 кг. варени, сецкани на коцки моркови
  • пола до 1 кг. лути пиперчиња

Подготовка

Подготовка:

1.Доматите се печат во рерна, се лупат и можe, по малку, да се згмечат со алатка за пире.
2.Се ставаат да се варат со сите наведени состојки, освен морковите и пиперките. Тие се додаваат при крајот. Пиперките, претходно се подпекуваат по малку.
3. Се вари околу 45мин.-1 час на силен оган, т.е. до саканата густина.
4. Се собира жешко, во жешки стерилни тегли.

Многу е вкусно.