Прекрасен дип, намаз, како прилог кон пржени тиквички, салата од краставици, пилешко месо...
Сезонава има свеж копар, па ајде да го искористиме овој зеленчук периодов, кој хемиски и воопшто да не се третира.

Прво копарот го чистиме, односно ги одстрануваме дебелите дршки, нека останат само оние нежни, млади гранчиња.
Ги ставаме во чашата на нутрибулет, додаваме млеко и соединуваме.
Во касерола ставме масло и додаваме брашно.
Пржиме на тивок оган, колку само малку да се промени бојата.
Тука ја додаваме смесата од копар и млеко, зачиниваме и вариме на многу тивок оган додека не се згусни.
Тука го додаваме и парченцето путер за шмек и сјај.
Убаво промешуваме.
Ако ви се чини дека дипот е многу густ додадете уште малку млеко.
Го собираме во сад и го послужуваме како прилог.
А богами многу убав дип е и може да се искористи на парче тост леб, со козјо сирење.....

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани