1. Во сад ги ставаме состојките за подлогата, месиме со рака до убава мазна смеса, ја распоредуваме во калап ( 26 см.) со страни кои се вадат, на подлогата која претходно е посолена со мелени бисквити. Го ставаме во фрижидер.
2. Желатинот (првата ќесичка) го ставаме со 3 лажици вода да набабри.
Во тенџере ги ставаме малините, шеќерот и водата, вариме 5-6 минути откако ќе зоврие, го тураме прашакот за пудинг кој претходно го измешавме со ванилиниот шеќер и малку вода.
3. Вариме да се згуснат малините, го тргаме тенџерето на страна, го ставаме желатинот мешајќи да се стопи. Истураме во калапот врз кафеавата подлога и пак го ставаме во фрижидер.
4. Кога ќе се стегне делот со малини, почнуваме со подготовка на белиот фил.
Желатинот (втората ќесичка) ја ставаме со 3 лажици вода да набабри.
5. Ја матиме слатката павлака, потоа ја додаваме киселата павлака, матиме, а после го додаваме набабрениот желатин (стопен) и матиме со миксерот.
6. Овој фил го нанесуваме рамномерно над малинестиот дел и го ставаме во ладилник 1-2 часа.
7. Тортата ја ставаме на чинија, внимателно ги отсрануваме страниците од калапот, го матиме шлагот со млекото и декорираме по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани