Се ближат велигденските празници и секој од нас сака да има прекрасна трпеза. Секоја година да е повесело и повозбудливо.
Приготвувме убави и богати трпези, а како дел од нив јас го вметнав и ова мое декоративно јајце.
За подготовка на истото е потребно да имате неколку празни јајца и смесата со која ќе ги полните.
Празните јајца ги редите во книжна табличка од јајца или како мене во ракиени чашки. Ги полните со смесата која ја наведов горе.
На страна во 100 мл вода го растварате желатинот и кога ќе го доведете до фаза на вриење, постепено полевате во секое јајце и го полните до горе. Оставате на ладно да се стврднат. Јас ги ставив во фрижидер и другиот ден пополека ги лупев. Внимателно отстранувајте ја лушпата да не го одлушкате желатинот.
Служете ги како додаток на јајца салата и останати мајонезни салати.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови