Кромидот и морковите испржете ги и додадете ги во меленото месо. Лукот изрендајте го во меленото месо и додадете ориз. Се убаво промешајте. Магдоносот ситно исечкајте го и додадете го во смесата.
Од смасата направете топчиња и ставете ги во тепсија.
Направете запршка.
Запржете го брашното и црвениот пипиер и додадете домати и вода. Се убаво розмешајте и истурете во тепсија да се покријат ќофтиња.
Ставете во рерна да се печат. Кога ќе бидат готови изрендајте кашкавал и ставете уште малку да се стопи.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани