Подготовка:

1. Се матат јајцата зедно со шеќерот, додека да побелат. Потоа им се додаваат сите состојки и убаво се изедначува смесата. На крајот се додаваат оревите. Тестото се печи во загреана рерна на 200С-25мин.
2 . Додека се печи тортата, се прави шербетот. Се зоврива за 1 минута и се трга од ринглата.
3. Кога е готова тортата, се попарува со шербетот и поросува со ореви.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани