Ова е ручек кој ни е омилен на сите, сочен и многу вкусен. Оригиналната верзија се подготвува со бешамел, ама мене и варијантата за прелив со кисела павлака исто ми е многу вкусна.

Подготовка
1. Модрите домати ги лупиме и сечкаме на кругови со дебелина околу 8 мм. Ги ставаме да се потпечат на грил тава, а може и на тостер.
2. Кромидот и морковот ги сечкаме на сечко и ги ставаме да се запржат до застаклување. Потоа го упржуваме и месото, па зачинуваме.
3. Во тава редиме ред модар патлиџан, ред месо и така до врв.
4. За бешамелот ги ставаме путерот и маслото да се соединат и загреат, го додаваме брашното да се запржи, па потоа го ставаме топло млекото. Мешаме до згуснување и потоа зачинуваме.
5. Залеваме со бешамелот и ставаме да се пече на 200 степени.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани