1. Жолчките и шеќерот се матат кратко. Потоа се варат на пареа околу 15 мин и се додава маргаринот. Заедно се варат со постојано мешање. Готов е филот кога ќе се двои од ѕидот на садот додека мешаме.

2. Половина од оревите ги сечкаме. Остатокот ги редиме на хартија за печење. Шеќерот го топиме на тивко. Кога ќе е готов растопен веднаш со него ги преливаме оревите кои се на хартијата (кога ќе се соединат шеќерот и оревите подобро се мелат). Оладениот карамел го мелеме и ги мешаме со филот.

3. Ги филоваме обландите(може да се дозира висината на колачот, не мора да се прекрие целата обланда.Се стврднува се лади и се сечи на косо.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани