Најпрво тиквето се лупи и се сечи на кругови.
Се пржи во тава на загреано масло или во нелеплива тава.
Дното на грнето, не се премачкува со масло,(бидејки веќе бешамелот содржи путер, кашкавалот исто содржи маснотија, значи повеќе од доволно е) само се редат кругови црвен домат.
Врз него се редат испржените тиквички.
Се покриваат со бешамел сос, се ставаат ленти кашкавал и се печи 20 минути во рерна.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани