1. Се земаат 2,3 кори се ставаат во плехот кој е подмачкан со маргарин.Тие ќе се дното основата на гибаницата. Потоа плисираат корите во плехот.
2. Во длабок сад се матат јајцата се додава јогуртот, млекото, маслото и пецивото. Ова е прелив.
3. Се дроби сирењето врз корите мегу нив и се прелива со преливот.Се остава да одмори 10мин се да се впие. Одозгора се става сусам. Се пече на 200С-20мин.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани