Според овој рецепт ќе подготвите брзи и вкусни мекици.

1. Млекото го затоплуваме, ама да не биде врело.

2. Во длабок сад за месење, квацесот се растопува во млако млеко и се додаваат јајца, зејтин, сол и шеќер.

3. Во смесата додаваме брашно онолку колку што е потребно за да се замеси тесто, отприлика потребно е околу 1 кг. брашно.

4. Тестото убаво се замесува и се остава да стои додека да нарасне.

5. Откако ќе нарасне, се кине од тестото топче (големо колку јајце) и со рака се развлекува да му се даде долгнавеста форма, (форма на мекица).

6. Во загреано масло се пржат мекиците додека да добијат убава златна боја.

Со домат и сирење, мекиците се идеални за појадок.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови