Едноставно, брзо и лесно ладно предјадење кое во зависност од состојките што ги имате и сакате, може да се изведе онака како што милувате.

~ Се одбираат прави пиперки за полесно полнење со филот, се мијат, се чистат од дршките, семето и жилите.

Фил
~ Изварката (или сирењето), се меша со вилушка со киселата павлака, маслиновото масло и путерот (кој е на собна температура) и сите останати состојки, додека сето добро се изедначи.
Спремните пиперки се полнат со филот, се оставаат 15-тина минути во фрижидер да се изладат, се сечат на кришки и се декорираат со свеж домат, марула, крставица или друго по желба.
Ем ладно, ем свежо.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани