Подготовка
1. Во тенџере ставаме масло и кромид и пржиме на умерен оган. Се додава 1 лажица брашно, доматното пире и мешаме. Потоа ја додаваме леќата, морковот и мешаме малку да се пропржи. Ја додаваме целата вода и вариме додека не омекнат леќата и морковот. Зачинуваме со сол, мешан зачин и црн бибер.
2. На крајот целата смеса ја ставаме во блендер и ја матиме во кремава целина.
По вкус сервираме со лимон.
ПС-Многу брзо се приготува леќата, а за вкус и да не зборувам ВКУСОТИЈА. Пробајте!